Jste zde

Kick-off meeting projektu QuAHMET

Napsal uživatel kfiala dne 1 Červenec, 2024 - 10:38.

ČMI v červnu hostilo kick-off meeting Euramet projektu QuAHMET - Materiály pro kvantový anomální Hallův jev v metrologii.

Kvantový Hallův jev je základem pro realizaci primárního etalonu elektrického odporu. Realizace tohoto jevu v současné době vyžaduje nízké teploty a vysoká magnetická pole. Kvantový anomální Hallův jev poskytuje možnost pracovat při nulovém magnetickém poli a významně tak snížit náročnost na realizaci pevného bodu, s potenciálem zjednodušit návaznost etalonáže el. odporu - nasadit kvantový jev přímo v laboratořích a průmyslu. Špičková pracoviště z akademické sféry a národní instituty spojí své know-how a vybavení laboratoří pro výrobu nových čipů na bázi topologických izolátorů (VBST, Kagome Magnets, BST on Magnetic Insulators), vývoj pokročilých metod jejich charakterizace, a  stanovení vlastností moderních materiálů.

ČMI bude spolupracovat především na charakterizaci metrologicky využitelných materiálů pro realizaci DC a AC aplikací. Výstupy projektu najdou uplatnění v metrologii, vyvinuté technologie a znalosti najdou využití i v oblastech jako je spintronika a topologická kvantová výpočetní technika.

Více k projektu na: https://sites.google.com/inrim.it/quahmet/home.